Get Adobe Flash player

Tibetský španěl - jaký je?

 

Tak jaký ten Tibeťák vlastně je. No nejkrásnější, nejhodnější, nejmilejší prostě ten nejlepší ( to mi někoho připomíná - aha, to jsem celý já ). Určitě by ostatní pejskaři začali oponovat, vždyť i ten jejich je ten nej... Pro každého je ten jejich pejsek ten nejlepší. O tibetském španělovi jsem se dozvěděl mnoho zajímavých věcí. Například že se používají k léčbě pacientů s duševními problémy. Jejich povahové vlastnosti působí na pacienty uklidňujícím dojmem. Že se v jejich místě původu používali jako strážní psi. Tedy jen v určité míře. Díky jejich výbornému zraku dokázali zahlédnout nebezpečí na velkou dálku a dali o tom zprávu ostatním. Ti ostatní byly tibetské dogy, které už měly na starost tu vlastní obranu.Dokonce měli i náboženské poslání. Prý byli cvičeni pro otáčení motlitebních mlýnků.

 

Neznamená to ale, že by byli Tibeťáčci nějak zvláště uštěkaní, jako některá jiná menší plemena. Já moc nemám rád takové ty pejsky co nejdřív slyšíte a pak na ně omylem šlápnete, protože nejsou moc vidět. Tento pejsek mi naprosto vyhovuje, protože zbytečně moc neštěká. Ke své rodině je fantasticky milý a nedá na ni dopustit. K cizím lidem je zdrženlivý, ale jen po tu dobu, než se ujistí, že je vše v pořádku. Fantasticky se chová k dětem a ledacos od nich i snese. Když ho přestanou bavit, tak se raději někam schová. A naprosto perfektně vychází s ostatními domácími zvířaty.

 

Podle některých pramenů je tibetský španěl stvořen z jedné třetiny opice, z jedné třetiny lva a z jedné třetiny psa. Má rád své pánečky na dohled a je s nimi neustále v kontaktu, ale zárověň neobtěžuje. Má rád pohyb, ale není náročný. To platí i pro péči o pejska. Stačí jej jednou týdně vyčesat. Vzhledem k tomu, že se jedná o málopočetné plemeno a je bedlivě sledován jeho chov, nedochází zde k častému onemocnění a k genetické deformaci. Velkou zásluhu na tom mají přísné podmínky k uchovňování, které patří k jedněm z nejpřísnějších. Ty najdete na na stránkách KCHTŠ. Je to ideální pejsek do domácnosti i k starším lidem, kteří hledají nenáročného společníka.